środa, 17 lipca 2013

Beata Ostrowicka - Zjeść żabę (spotkanie 26.11.2012)

Beata Ostrowicka - Zjeść żabę 
Wyd. Nasza Księgarnia 
Książka dostępna w naszej bibliotece



Julka musi zjeść żabę, czyli ponieść konsekwencje swoich decyzji. A niezałatwionych spraw jest coraz więcej.

Trwają wakacje. Niestety Julka nie może ich spędzić ze swoim chłopakiem Kamilem. On pojechał z kumplami na Mazury, ona jedzie z mamą do Chałup. Początkowo nudny i męczący pobyt nad morzem zmienia się, gdy dziewczyna poznaje Weronikę. Nowa koleżanka wciąga Julkę w towarzystwo instruktorów surfingu, jednak myśli Julki zaprząta przede wszystkim Kamil...

Beata Ostrowicka w swojej najnowszej książce opowiada o blaskach i cieniach miłości, o buncie oraz walce o siebie, własne pragnienia i marzenia.

/Opis z okładki/


Po omówieniu książki uczyliśmy się robić żaby z origami.

Twoja strona - mocna strona

Każdy region Polski, każda miejscowość ma w sobie coś szczególnego, każda okolica jest wyjątkowa. Nikt nie zna jej lepiej niż jej mieszkańcy. To właśnie mieszkańcy powinni kształtować wizerunek swojego regionu poprzez wskazanie na to, co w nim piękne i wartościowe. Świadomość zalet swojego regionu i swojej społeczności lokalnej ma istotne znaczenie dla poczucia własnej wartości mieszkańców (zwłaszcza młodych), a także niesie w sobie potencjał mobilizacji do aktywności obywatelskiej mówi prof. Anna Giza-Poleszczuk, Prodziekan Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. 

W ramach projektu społecznego "Twoje strony - mocne strony" klubowiczki DKK Czytodajnia zrealizowały film dokumentalny o lokalnej społeczności, który był kontynuacją 10-letniej przerwy książki "Kudowa - zdrój, ludzie i miasto".  W nagrodę pojechaliśmy na 4 dniową wycieczkę do Warszawy z okazji Imienin Polski (4.06) 

Marcin Szczygielski - Czarny Młyn (spotkanie 8.12.2012)

Marcin Szczygielski - Czarny Młyn
Wyd. Stentor
Książka dostępna w naszej bibliotece

Książka zdobyła Grand Prix w drugiej edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom, w kategorii wiekowej 10-14 lat.
 
Ta doskonała, zakrawająca o horror, mroczna powieść trzyma w napięciu już od pierwszych zdań. Wszystko dzieje się w małej, zaniedbanej wiosce, w której zostało już tylko kilka upadających gospodarstw. Niczego się tu nie uprawia ani nie hoduje zwierząt, bo z niewiadomych przyczyn nic nie chce tu rosnąć. Wokół wyrastają jedynie słupy wysokiego napięcia, a w tle straszą ruiny kombinatu dawnej spółdzielni rolniczej. To ponure, nieprzyjazne miejsce, skąd wszędzie jest za daleko i gdzie nawet nie odbiera telewizja – to cały świat jedenastoletniego Iwo i grupki jego przyjaciół. Swoista izolacja i konieczność samodzielnego organizowania sobie zabaw, spowodowana brakiem dostępu do popularnych rozrywek, tworzą między dziećmi silną więź i poczucie wzajemnej odpowiedzialności. To właśnie ona pozwoli im razem przetrwać nadchodzący koszmar. Pewnego razu we wsi zaczynają się bowiem dziać dziwne, trudne do wyjaśnienia zjawiska, które z każdym dniem przybierają coraz bardziej makabryczny obrót. Na domiar złego okazuje się, że z nieobliczalnym żywiołem dzieci muszą się zmierzyć zupełnie same. W jaki sposób przygotują się do decydującej wyprawy? Czy uda im się rozwikłać zagadkę Czarnego Młyna i stawić czoła jego destrukcyjnej energii? I jaką rolę odegra w tym wszystkim upośledzona siostra głównego bohatera?

/Opis z okładki/
  
Jeśli czytałeś tę książkę, chcesz ją zrecenzować i chciałbyś aby Twoja recenzja pojawiła się na naszym blogu wyślij nam ją na maila czytodajnia@gmail.com :) 

Tworzyliśmy własny czarny młyn...

To nie jest książka!


Spodobał nam się pomysł Wydawnictwa Format na konkurs To nie jest książka. Ten niespotykany wolumin posłużył nam do nakręcenia filmiku o niektórych z 86 rzeczy, których nie można było nigdy zrobić z książką.

Niestety nagrody nam się nie udało zdobyć, ale za to świetnie się bawiliśmy!

A tu efekt naszej ciężkiej pracy :)


A tu parę zdjęć zza kulis, kto wie, może patrzymy na przyszłe gwiazdy Hollywood?...


Niedoparki w Kudowie-Zdroju

Dzieci z rodzicami uczestniczyły w warsztatach z szycia niedoparków, czyli bohaterów książki o tym samym tytule. Spotkanie przeplatane było czytaniem fragmentów książki.

Warsztaty były finansowane przez Dyskusyjny Klub Książki we Wrocławiu jako nagroda za otrzymanie Grantu z Instytutu Książki (za projekt Czytanie to nie Szkodnik, polub je! Więcej o projekcie).
Dziękujemy bardzo!




Tydzień Bibliotek z DKK

Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek było "Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych". Klubowiczki postanowiły wykazać się swoją kreatywnością i przygotowały program, który był dużym zaskoczeniem dla czytelników. A cóż takiego przygotowały?...


wtorek, 16 lipca 2013

CZYTANIE TO NIE SZKODNIK - POLUB JE

/Wydarzenie w ramach projektu Instytutu Książki Teraz MY -> DKK dla dzieci i młodzieży/


Tajemniczy pensjonat w Sudetach

Rafał Kosik -
Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka

Wyd. Powergraph


Wydawnictwo Powergraph w 2009 roku wydało książkę fantastyczno-przygodową. Napisał ją i zilustrował młody polski pisarz Rafał Kosik. Bohaterami tej opowieści dla nastolatków jest troje gimnazjalistów: Felix, Net i Nika, od których kłopoty się nie odklejają.

Przyjaciele z okazji ferii zimowych wyjeżdżają na kilkanaście dni w Sudety. Organizatorem tej feralnej w skutkach wyprawy jest biuro podróży "Czarny Kot". Już pierwsze minuty nie są najlepsze - okazuje się bowiem, że autobus nie wygląda bezpiecznie. Po krótkim przeglądzie pojazdu przeprowadzonym przez opiekunów wyprawy: panią Olgę i pana Krzysztofa, wyruszają. Po kilkugodzinnej przejażdżce autokar staje, a dalszą drogę przebywają pieszo. Po długiej wędrówce trafiają do pensjonatu "Trzy Kuzynki" prowadzonego przez dwie dziwne starsze panie. Podczas zwiedzania gór i lasów przytrafiają im się niesamowite przygody. W pensjonacie również ma miejsce niewyjaśnione zjawisko… Przedmioty pomniejszają się i powiększają, a po pokojach ktoś grasuje. Przyjaciele chcą rozwiązać tajemnicze zagadki. Niestety przynosi to tragiczne skutki…  jakie? Przeczytajcie sami!😍👍

Na tropie...


Krystyna Śmigielska - Skarb z leśnego grobowca
Wyd. Skrzat
Strona autorki na facebooku
Książka dostępna w naszej bibliotecePowieść pt.: ,,Skarb z leśnego grobowca’’ autorstwa Krystyny Śmigielskiej wydana przez Wydawnictwo ,,Skrzat’’ opowiada o trzymających w napięciu przygodach czterech chłopców mieszkających na wsi: Jajcarza, Rudego, Szopa i Pędraka. Książka posiada jedynie kilka czarno-białych ilustracji wykonanych przez Małgorzatę Pietralik, lecz w żaden sposób nie wpływa to na ogólny odbiór  książki.   

Pewnego ranka młodzieńcy, zbierając chrust, natrafiają na stary leśny cmentarz. Zauważają tam dwóch mężczyzn zachowujących się dziwnie i podejrzanie. Ciekawi co to za ludzie i co robią przy grobowcu w środku lasu, podążają ich śladem. Chcą dowiedzieć się, jaką tajemnicę skrywa stary cmentarz i co oznaczają niezrozumiałe dla nich słowa tajemniczych osobników.

,,Skarb z leśnego grobowca’’ to bardzo ciekawa, napisana barwnym językiem książka. Autorka przenosi czytelnika w świat pełen niesamowitych wrażeń i emocji. Powoduje, że wspólnie z bohaterami przeżywamy historię, a jednocześnie jesteśmy bardzo ciekawi tego, co wydarzy się dalej.🙀👀

Na kłopoty... Misiek

Judy Blume - Miśkomania
Wyd. Egmont
Książka dostępna w naszej bibliotece


Judy  Blume   jest amerykańską pisarką , która tworzy głównie dla dzieci i młodzieży. ,,Miśkomania” to jedna z jej książek, idealna dla dzieci w wieku szkolnym.Przygody Miśka, tytułowego bohatera, i jego przyjaciół opisuje autorka w kolejnych częściach. Są to: ,,Opowieści z wakacji”, ,,Opowieści czwartoklasisty”,  ,,Supermisiek”, ,,Misiek do kwadratu”. Ja jednak skoncentruję się na jednej opowieści, mianowicie na ,,Miśkomanii”.✋✊

W wilczej skórze

 Di Toft -
Wilken: Czas Złego Wilka

3 tom serii Wilken
 Wyd. Bukowy Las


„Wilken: Czas Złego Wilka” to już trzecia i zarazem ostatnia część pasjonujących przygód Nata Carvera i jego wiernego przyjaciela wilkena Woody’ego. Jak pamiętacie, w pierwszym tomie trylogii Nat został ugryziony przez okrutnego wilkołaka. Aby ocalić chłopca od niechybnej śmierci, przyjaciele przetoczyli mu krew wilkena. Odtąd w jego żyłach płynęła mieszanka krwi ludzkiej, wilkołaczej i wilkeńskiej. Nabył również cech charakterystycznych dla wilka, odkrył też zdolność przemiany w wilkena. W nowej odsłonie ekscytujących przygód Nat i jego kompan Woody pracują od niedawna jako agenci Nocnej Zmiany, której celem jest poskromienie i w efekcie unieszkodliwienie czarnego charakteru – wilkołaka Lucasa Scale’a.  Scale zawarł pakt z siłami nieczystymi, aby uchronić swą duszę przed piekielnymi mękami. Musi jednak spełnić pewien warunek. Tymczasem agenci Nocnej Zmiany za punkt honoru przyjmują pomieszanie mu szyków. Niestety Nat zaczyna mieć problemy ze zmiennokształtnością co z pewnością nie pomaga w realizacji  zadania. Wspierany przez przyjaciół podejmuje decydującą walkę z siłami zła.🙀👻

O odwadze, przyjaźni i magii

                                                                      John Flanagan  -  Ruiny Gorlanu
Niedawno przeczytałam bardzo interesującą książkę pod tytułem „Ruiny Gorlanu” Johnego Flanagana. Jest to pierwsza księga serii „Zwiadowcy”. Flanagan zaczął pisać historię Willa (tak nazywa się bohater) dla swojego syna, Michaela. Jednak to, co miało być opowieściami na dobranoc, szybko przerodziło się w cykl opowieści.

Książka należy do gatunku fantasy. Opowiada o sierocie Willu, który jest piętnastolatkiem. W Dniu Wyboru (w dniu, w którym wszystkich młodzieńców podporządkowywano nauczycielom danego fachu) chce trafić do szkoły rycerskiej, ale wie, że nie ma najmniejszych szans, gdyż brak mu predyspozycji. Jest za to sprytny i zwinny. Dostrzega to zwiadowca o imieniu Halt. I tak właśnie nasz bohater trafia pod jego opiekę i szkoli się w skradaniu, wspinaniu, strzelaniu z łuku, bezszelestnym poruszaniu się itp. Przyznam, że pierwsze kilka stron było nieco nużące. Jednak po przebrnięciu ich, czytałam dalej. Historia zaczęła mnie wciągać z chwilą rozpoczęcia nauki Willa. Opisy walk, strzelania z łuku, sztuka skradania się i krycia w cieniu bardzo mnie zaciekawiły, gdyż są bardzo realistyczne i można się z nich nauczyć wielu rzeczy.🙋😏

Lekcja dla nastolatek

                                                          Marta Fox -
Iza Anoreczka

Wyd. Akapit Press

Niedawno przeczytałam książkę Marty Fox „Iza Anoreczka”, której bohaterką jest siedemnastoletnia licealistka – tytułowa Iza, przezywana w szkole Anoreczką.

Dziewczyna po rozwodzie rodziców przebywa na zmianę u ojca i macochy, a następnie u matki, co bardzo jej przeszkadza. Matka pragnie, aby córka została modelką, nieustannie kontroluje ją i stale powtarza, że Iza musi za wszelką cenę osiągnąć sukces. Aby tak się stało, dziewczyna przestrzega ścisłej diety i poddaje się zabiegom kosmetycznym. Natomiast ojciec troszcząc się o zdrowie Izy martwi się, że córka mało je. Jednak zbyt pochłonięty pracą nie ma dla niej czasu. Życie bohaterki wypełniają castingi i pokazy mody. Dziewczyna myśli tylko o tym, ile zjadła i ile jeszcze powinna schudnąć. W szkole jest nielubiana, nazywana „wredniarą”. Jej życie zmienia się po jednym z pechowych pokazów i po bliższym poznaniu Borysa, kolegi z klasy. W końcu bohaterka przyznaje się, że jest jej źle.

Czy Iza cały czas będzie spełniać pragnienia matki? Czy nowo poznany chłopak zdobędzie serce modelki, będącej ciągle na diecie?✊✋👫